Wiedza
W tym dziale zamieszczane będą informacje przydatne zdającym egzamin na prawo jazdy.
Warunkiem uzyskania prawa jazdy kat. B jest:

1) osiągnięcie odpowiedniego wieku – co najmniej 18 lat,
2) ukończenie szkolenia,
3) zdanie egzaminu państwowego.

Kroki do uzyskania prawa jazdy:

 • Udaj się do lekarza uprawnionego do badania kierowców, który po przeprowadzeniu badania wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.
  W orzeczeniu mogą znaleźć się ograniczenia zdrowotne, np. obowiązek prowadzenia pojazdów w okularach, soczewkach itp.

 • Kolorowa fotografia o wymiarach 35 × 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz  zajmowała  70–80%  fotografii,  pokazującą  wyraźnie  oczy,  zwłaszcza  źrenice,  i przedstawiającą  osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia  głowy  i okularów z ciemnymi  szkłami, patrzącą na  wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami

 • Udaj się do Wydziału Komunikacji w Starostwie lub Urzędzie Miasta, wypełnij wniosek i załącz orzeczenie lekarskie oraz fotografię. Wydział Komunikacji wyda Ci numer PKK.

 • Zgłoś się z numerem PKK do naszego ośrodka. Przejdziesz szkolenie teoretyczne i praktyczne, zakończone egzaminem wewnętrznym.
  Po zaliczeniu egzaminu wewnętrznego, nasz ośrodek zaktualizuje Twój PKK.

 • Zgłoś się z numerem PKK do ośrodka egzaminacyjnego (WORD) i ustal termin egzaminu.
  Do zapisu na egzamin potrzebny będzie Twój dowód osobisty (ew. paszport lub karta pobytu) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin.
  Po zdaniu przez Ciebie egzaminu teoretycznego i praktycznego, WORD zaktualizuje Twój PKK.

 • Wydział Komunikacji po weryfikacji informacji z PKK oraz wniesieniu przez Ciebie opłaty za wydanie dokumentu, podejmie decyzję o wydaniu uprawnień do kierowania pojazdami i zleci wydrukowanie prawa jazdy.

Egzaminy w ramach kategorii B prawa jazdy prowadzone są pojazdami Hyundai i20.

Sprawdź wolne terminy egzaminów